Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu Tranfer

Aspendos, Köprüçay nehri kıyısında Antalya’nın 47 km doğusunda Akdeniz’in kuzeyinde olup Antalya ili Serik ilçesinde bulunmakta olan Belkıs köyünde yer alan meşhur bir antik kenttir. Antik devrin mamur zengin kentlerinden biri olarak, M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuştur.Serik ilçesine 8 kilometre uzaklıktadır.Burada ki Aspendos Antik Tiyatrosu M.S. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilerek biri küçük, biri büyük iki tepe üzerine inşa edilmiştir.

Aspendos Antik Tiyatrosu antalya vip transfer
M.Ö. 1200 den sonra bu bölgeye yunan göçleri olmuştur oysa Aspendos Rumlardan önce ki yerli olarak bilinen Anadolu dilidir. Aspendos Köprüçay ırmağı ile limana bağlandığı ve önemli bir ticaret yolu üzerinde olduğundan her çağda ele geçirilmek istenen kentlerden biri olmuştur. Antik tiyatrolar arasında en güzel ve en iyi şekilde korunan Aspendos’un en önemli yapısına sahip olan bir açık hava tiyatrosu olan Aspendos Antik Tiyatrosudur. antalya transfer Anadoluda bulunan Roma tiyatrolarının günümüze sahnesi ile ulaşabilen en sağlam ve en eski örneğidir. Ayrıca Aspendos bu bölgedeki ilk para basılan şehirlerinden biri olarak da bilinmektedir. dördüncü ve beşinci yüzyılda basılan bu madeni paraların üzerinde ise şehrin ismi olan Estwediiys yazılıydı. Alaeddin Keykubat döneminde tiyatro dekore ve restore edilmiş olup Selçuklu tarzı saray olarak kullanılmıştır.Aspendos’ta ünlü tiyatronun yanı sıra bazilika, Agora ve Stadyum bulunmaktadır.

Aspendos’ta ziyaret edilmesi gereken bir diğer güzel yapı da 800 yaşında olan Selçuklu taş köprüsüdür. Bu köprü Selçuklu mimarisine sahiptir. Günümüzde başta gümüş ve altın halılar, mobilyalar, Capria gölünden elde edilen tuzu ile, limon ağacına işlenmiş antalya havalimanı transfer figuranları, şarap ve atları da dahil olacak şekilde ihracat merkezi haline gelmiştir. Her yıl binlerce yabancı ve yerli turistler Aspendos’u ziyaret etmektedir. Aspendos Antik Tiyatrosu Aspendos Antik Kent içerisinde ülkemizin Akdeniz bölgesinde bulunmaktadır. Günümüz de bu tiyatro yaklaşık olarak 20.000 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Antalya şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta Manavgat karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Günümüze kadar ayakta kalmasının en büyük etkenlerinden biri de Selçuklu döneminde bu tiyatronun kervansaray olarak kullanılmasıdır. Aspendos Tiyatrosu etkinlikler, konserler, bale festivalleri, sanat ve film festivalleri gibi bir çok organizasyonu gerçekleştiren yapıdır. İklim şartları ve hava sıcaklığından dolay, sıcaktan ve kalabalıktan etkilenmemek için Aspendos’u yaz aylarında sabahın erken saatlerinde ve akşam saatlerinde ziyaret edilmektedir. Ancak Aspendos’ta yaz aylarında bulunmanın avantajları da bulunmaktadır bunlar, antik tiyatro da düzenlenen festivalleri,opera, tiyatro ve bale performanslarını izleme şansına sahip olacaksınız. Aspendos Antik Tiyatrosu oldukça büyük olmasına rağmen sahnedeki sesleri her bölümden ve en üst basamaklardan dahi izleyiciler tarafından net bir şekilde duyulmaktadır.

Dünyanın turizm cenneti olara

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu Tranfer için yorumda bulun

    Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu Tranfer için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu Tranfer için ilk yorumu yapabilirsin.