Borsa Nasıl Kullanılır?

Borsa Nasıl Kullanılır? Ekonomi ile ilgilenen kişilerin her gün duyduğu terimlerden biri olan borsa; alıcı ile satıcıyı bir platformda buluşturan bir pazardır. Borsada çeşitli şirketlerin hisseleri yatırımcıların satın alması için pazara çıkarılır. Bu hisse ile ilgilenen alıcılar hisseye fiyat verir ve satın alır.

Borsa Nasıl Kullanılır?

Hisselerin büyümesi yani değer kazanması durumunda hisse paylarını satışa çıkarabilirler. Veya hisse değer kaybetmeye başlarsa daha fazla zarar etmemek için hisselerini satabilirler. İşte tüm bu alım satım işleri çeşitli finans borsaları üzerinden yapılır.

Borsaya Nasıl Başlanır?

Borsaya yatırım yapmak için resmi bir yatırımcı olmanız gerekmektedir. Resmi bir yatırımcı olmak için yasal olarak borsa için aracılık hizmeti veren bir bankaya müracaat etmeniz gerekli. Çeşitli kurumların aracılık hizmeti ücretleri ve içeriği farklılık gösterir. Bu yüzden çalışacağınız kurumu dikkatli seçmenizde yarar var.

Kurumunuzu seçtikten sonra yatırım hesabı oluşturmalı ve belirli miktarda para yatırmanız gerekir. Yatırım hesabı oluşturduktan sonra piyasayı biraz izleyerek artan azalan hisseleri dikkatle seçmeniz gerekir. Daha sonra bankanız yardımıyla hissesine ortak olmadığınız şirkete yatırım yapabilirsiniz.

Borsa Güvenli Mi?

Borsa resmi bir Pazar olduğu için oldukça güvenli bir yatırım aracıdır. Borsada yatırdığınız paralar banka ile güvence altına alınır. Ancak aldığınız hisseler veya bonolar değer kaybederse yatırdığınız parayı kaybedebilirsiniz. Böyle bir durumda tüm sorumluluk size aittir.

Borsa Nasıl Kullanılır?

Borsada hisse senedi gibi yatırım unsurları alarak bunların değerinin yükselmesini beklersiniz. Bazen bu değer düşebilir. Bu yüzden risk tamamen size aittir. Borsayı kullanmak için açtığınız borsa hesabına yatırdığınız paranın belirli bir tutarı ile tahvil, bono hisse senedi gibi borsada alınıp satılan yatırım unsurlarından alabilirsiniz.

 

Yaptığınız bu yatırım size artma veya azalma ihtimali olan bir hisse verecektir. Böylece aldığınız hissenin değeri artınca bunu satışa çıkararak para kazanabilirsiniz. Ancak bu aşamada dikkatli olmalısınız. Eğer ekonomi ile aranız iyi değilse hangi hissenin artacağını veya azalacağını tahmin etmeniz oldukça zordur. Bu sebeple paranızı yönetmesi için bir finans uzmanına danışabilirsiniz. Finans uzmanları bu işin okulunu okuduğu için sıradan bir bireyden çok daha fazla bilgi birikimine sahiptir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Şubat 25, 2020
Şubat 25, 2020

Bir cevap yazın

  1. Borsa Nasıl Kullanılır Borsa Nasıl Kullanılır? için yorumda bulun

    Borsa Nasıl Kullanılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Borsa Nasıl Kullanılır? için ilk yorumu yapabilirsin.