Endüstriye En Çok Katkıyı Yapan Sektörler

Endüstriye En Çok Katkıyı Yapan Sektörler Endüstriye en çok katkı sağlayan yapan sektörlere girmeden önce, endüstri kavramı günümüzde ve dünyada önemli bir noktada kendini hissettirmektedir. En basit mantıkla endüstri anlamında geldiğimiz seviyeyi düşündüğümüzde endüstri kavramının çok eski yıllardan günümüze geldiğini ve büyük seviye atladığı görülmektedir. Hali hazırda endüstri kavramı endüstri 1.2.3 diye günümüze kadar gelmiştir ve şuanda günümüzdeki endüstri çeşidi endüstri 4,0 olarak bilinmektedir.

Endüstriye En Çok Katkıyı Yapan Sektörler

Endüstri 4 nedir?

Bu bağlamda endüstriye en çok katkı sağlayan sektörler belirlenecek olunursa günümüz endüstrisi olan endüstri 4 olan en son teknolojinin kullanıldığı yapılar ve sistemlere bakmak gereklidir. Endüstri 4 robotik kolların ve araçların kullanıldığı, minimum insan gücüne ihtiyaç duyulduğu bir endüstri çeşididir.

Yapak zeka ile birlikte endüstri 4 sistemi gittikçe olumlu ve bir o kadarda tehlikeli bir hal almaya başlamaktadır. Tehlikeden bahsedilen anlam, yapay zeka ile birlikte gelişen endüstri ve teknolojinin insanların gelecekteki yaşamını büyük ölçüde olumsuz yönde etkileyeceği büyük söz sahipleri liderler ve bilim adamları tarafından yıllardır insanlara çeşitli uyarılar ve dikkat etmeleri söylenmektedir.

Endüstriye En Çok Katkı Sağlayan Sektörler?

Endüstriye en çok katkı sağlayan sektörleri iki kısma ayıracak olur isek, Türkiye ve Dünya endüstrisi olarak 2 kısımda incelemeliyiz. Türkiye endüstrisinde endüstriye katkı sağlayan birçok sektör var fakat büyük para getirecek ve kazanç sağlayacak sektörleri düşündüğümüzde bunların birçok kısmı Türkiye dışında etkisini göstermektedir. Örnek verecek olursak araba, teknolojik ( cep telefonu, bilgisayar, yazılım. ). Bu tip endüstrilerin getirisi yurt dışında daha belirli bir seviyede kendini hissettirmektedir.

Türkiye ekonomisine bakacak olur isek, en başta maden açısından düşündüğümüzde bor madeni üretiminde dünyada ilk sıradayız fakat bunu anlaşmalar gereği bir süre ihraç edemiyoruz diğer ülkelere. İkinci sırada gıda sektörü geliyor. İskandinav ülkeleri, Rusya, ABD, Afrika ülkelerine çok sayıda ihraç ettiğimiz ürün var. Üçüncü sırada mobilya sektörünü saymak pek de yanlış sayılmaz. Dördüncü sırada hayvancılık sektörünü de pas geçmek yanlış olur. Doğu Anadolu bölgesi, Güney Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ülkemizde hayvancılığa katkı sağlama açısından bilinmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

  1. Endüstriye En Çok Katkıyı Yapan Sektörler Endüstriye En Çok Katkıyı Yapan Sektörler için yorumda bulun

    Endüstriye En Çok Katkıyı Yapan Sektörler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Endüstriye En Çok Katkıyı Yapan Sektörler için ilk yorumu yapabilirsin.