Hamilelerde Göbek Fıtığı

Hamilelerde Göbek Fıtığı Hemen her yaştan insanın karşılaşma ihtimali bulunsa da göbek fıtığının en çok hamilelerde görüldüğü biliniyor. Çoğu kişinin önemsemediği bir rahatsızlık olan fıtığın yerinde ve zamanında tespit edilmesi, takiben uygun şekilde tedavi sürecine başlanması gerekiyor.

Hamilelerde Göbek Fıtığı

Fıtık Nedir?

Fıtık: İç organlardan herhangi birinin bir parçasının bulunduğu boşluğun çeperlerinde yer alan, önceden ya da sonradan oluşmuş bir delikten dışarı çıkıp deri altında bir şişlik oluşturması durumudur. Fıtığın farklı çeşitleri vardır, en yaygın olanları ise bel, boyun ve karın fıtığıdır.

Fıtık Oluşumunun Nedenleri ve Belirtileri

Nedenleri: Hamilelik, ağır yük kaldırmak, fiziksel güce dayalı ağır işlerle uğraşmak, kronik öksürük, karın bölgesinde sıvı birikmesi, ani kilo kaybı fıtık nedenlerinden bazılarıdır.

Belirtileri: Çok sayıda çeşidi olan fıtığın her biri için farklı tedavi yöntemleri gerekebilir. Örnek vermek gerekirse, en yaygın görülenlerden bir tanesi olan karın fıtığında kasların yırtılmasından kaynaklanan şişlik ve ağrı görülebilir. Fıtık büyüdükçe ağrı azalır ama tedavisi de bir o kadar zorlaşır.

Göbek Fıtığı ve Hamilelik

Fıtık genelde görülen bir rahatsızlık olmasının yanı sıra göbek fıtığı da en çok hamile bireylerde görülür. Hamile ve fıtık şikayetiyle hastaneye giden kadınların %8’inde göbek fıtığı görülür. Eğer hamile birey kilolu ise, görülme riski daha da artar. Göbek fıtığı, doğumdan sonra bağlandıktan ve çevresindeki kaslar tarafından sarılıp kapandıktan sonra güçlenen göbek bölgesinin zayıf kalması sonucu ortaya çıkar. Bebeğin doğumundan sonraki ilk aylarda, ağlama durumunda karnındaki şişlik fark edilebilir.

Belli bir süre geçtikten sonra kendi kendine de kapanabilir ancak kapanmadığı durumlarda cerrahi müdahale şarttır. Çocukluk çağına ulaşan bireylerde ise göbek deliği tam kapanmadığında ya da zorlandığında göbek fıtığı gözlenebilir. Bazı durumlarda gözle görülen şekil bozukluğu ya da şişlik görülmese de, fıtık olan bölgeye elle dokunulduğunda hissedilebilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Hamilelerde Göbek Fıtığı Hamilelerde Göbek Fıtığı için yorumda bulun

    Hamilelerde Göbek Fıtığı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamilelerde Göbek Fıtığı için ilk yorumu yapabilirsin.