Hamilelikte Risk Faktörleri

Hamilelikte Risk Faktörleri Hamilelik süresi en olağan üstü dönem olmakla beraber birçok sorunu da beraberinde getirebilir. 40 haftalık süre içerisinde anne ve bebek için anormal durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bebekte meydana gelebilecek gelişme sorunu, çoğul hamilelik, bebeğin anne karnında şekli ve yerinin uygun olmaması ve kordon sarkması gibi durumlar söz konusu olabilir. Anne de ise diyabet, hiper tansiyon son trimester kanamaları, kalpte rahatsızlıklar, kan değerlerinde eksiklikler, akciğer ve böbreği ile ilgili sıkıntılar görülebilir. Annede yaşanabilecek bu sıkıntıların nedeni annenin genetik özellikleri olabilir. Uzman doktor tarafından düzenli takip edilip sağlıklı bir doğum için gerekli tedavi mutlaka uygulanmalıdır.

Hamilelikte Risk Faktörleri

Hamilelikte Risklerin Etkileri Anne karnında bebekten ya da anneden kaynaklana sebeplerden bebeğin anne karnında ölümüne kadar gidebilecek durumlar oluşabilir. Bebekte gelişme geriliği, iri bebek, erken doğum riski, bebekte beyin felci ve solunum sorunları yaşanabilir. Diyabet hastası olan anne adaylarında hastalık gerileme yapabilir. Hiper tansiyon hastalarında ise gebelik süresince organlar etkilenebilir. Kronik hastalığı olan annelerde ise hastalık bu sürede ileri seviyelere gelebilir.

Testlerin Önemi

Hamilelik sırasında hem anne hem bebek sağlığının takibi için bir takım testler uygulanır. Bu testler eğer riskli hastalıklara dair belirtiler var ise bunun tespiti için farklılık gösterir. Anne adayının daha önceden geçirdiği ya da halen yaşadığı bir hastalığı olup olmadığı belirlenerek ona göre testler yapılır. Anne adayının daha önce bebek kaybı yaşaması da değerlendirilir. Aylık düzenli kontroller sırasında anne adayının tansiyon ve kilo ölçümü mutlaka yapılmalıdır. Hamilelik ilk döneminde açlık kan şekeri ölçümü yapılmalıdır. 6. ayda ise şeker yükleme yapılarak annenin gebelik şekeri belirlenir. Eğer bu değerlerde bir anormallik tespit edilir ise insülin tedavisine başlanarak endokrinolog tarafından takip edilmelidir.

Tedavi Süreci

Genetik sebeplerden kaynaklanan hastalıklarda tedavi mümkün değildir. Bu nedenle hastalar bilgilendirilerek hamilelik süreci kontrollü şekilde tamamlanır. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için doktorun tavsiyeleri ile hayatı şekillendirmek gereklidir. Anne adayının 40 haftalık süre içerisinde tüm yaşamını bu şekilde sürdürmesi gereklidir. Eğer hayati bir durum söz konusu ise hastanın da onayı halinde gebelik surumu sonlandırabilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

  1. Hamilelikte Risk Faktörleri Hamilelikte Risk Faktörleri için yorumda bulun

    Hamilelikte Risk Faktörleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamilelikte Risk Faktörleri için ilk yorumu yapabilirsin.