Sağlıklı İnsanlarda Sorun Çıkması

 Vücudumuzda çevreden gelen ya da moleküler hastalık etmenlerine karşı koruyan birçok onarım ve koruyucu sistem vardır. Sağlıklı İnsanlarda Sorun Çıkması Bunlardan en önemlisi lenf (bağışıklık) sistemidir. Lenf sisteminde bulunan temel yapılar antikor ve antijenlerdir. Antijenler, vücudumuza giren yabancı maddelere denir. Antikor ise bu antijenlerin yok edilmesinde öncü yapılardır. Lenf sistemi gibi birçok sistem vücudumuzda bulunmaktadır. Bunlara dolaşım, boşaltım, sindirim sistemlerini örnek gösterebiliriz.

Sağlıklı bir insan içerisindeki yaşamsal faaliyetleri sağlayan sistemlerin oluşturduğu mekanizmalar birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışır. Yani vücut içerisindeki kimyasal, fiziksel ve mekanik olaylar birbirleriyle senkronize çalışır diyebiliriz. Ancak bazen vücut içerisindeki bu olaylar yeterli dengeyi kuramamaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise sorun meydana gelir. Vücudun kendi iç dengesini sağlayabilmek için bu hastalık etmenlerine ortadan çık diyen bağışıklık sistemi her zaman devrededir.

Sağlıklı İnsanlarda Sorun Çıkması

  1. A) Hastalık Etmenleri

Hastalıklara günümüzde birçok şey neden olmaktadır. Hava durumu, hava değişimi, yiyecekler, içecekler, ilaçlar, elektronik aletlerden yayılan radyasyon gibi birçok etmen vardır. Yenilen sağlıksız yiyecek ve içeceklerdeki maddeler sindirim sistemi vasıtasıyla kana geçer. Kan içerisine karışan bu maddeler dolaşım yollarına katılır ve heterojen olarak vücudun bazı bölgelerine yayılır. Bu maddelerden bir kısmı vücudun belli bölgelerinde birikir.

Ani olmasa bile zamanla etkilerini göstererek hastalığa yol açarlar. Fazla tüketilen alkolün zamanla karaciğeri yağlandırması, böbreklerdeki nefron yapılarına zarar vermesi; sigara içerisindeki dumanla uçucu kimyasalların akciğer alveollerinde ve diğer akciğer tabakalarında birikip katran yapısını oluşturmasıyla astım gibi solunum yolu hastalıklarına yol açması en temel örnekleridir.

B)Hastalıktan Korunma

Geliştirilen çeşitli ilaçlar sağlık için çok önemlidir. Bu ilaçlar reseptör denilen hücre zarı yüzeylerinde bulunan protein yapılı bileşenlere bağlanarak hücresel aktivite gösterir ve bu aktivite hücrelere moleküler anlamda direnç kazandırır. İlaçların bu moleküler işlevi sayesinde birçok hastalık tedavi edilebilmektedir. Hastalıklardan korunmanın en kolay yollarından bir diğeriyse bireysel hijyendir. Sağlıklı İnsanlarda Sorun Çıkması Toplu taşımalarda, okullarda, fabrikalarda ve diğer iş yerleri gibi kalabalık alanlarda hastalığa yol açacak etmenler daha çoktur. Bunlardan korunabilmek için el, yüz, burun ve ağız içi temizliği büyük önem taşımaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Sağlıklı İnsanlarda Sorun Çıkması Sağlıklı İnsanlarda Sorun Çıkması için yorumda bulun

    Sağlıklı İnsanlarda Sorun Çıkması için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sağlıklı İnsanlarda Sorun Çıkması için ilk yorumu yapabilirsin.